Останнім часом у земельне законодавство було внесено ряд змін, які стосуються порядку оформлення прав власності на земельні ділянки. Так, у січні минулого року набули чинності постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження тимчасового порядку присвоєння кадастрового номера земельній ділянці» та «Про затвердження порядків ведення поземельної книги і книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі». Згідно з законом, ведення поземельної книги і книги записів у паперовому вигляді здійснюється органами Держкомзему, а в електронному - структурними підрозділами ДП «Центр державного земельного кадастру».
Зміни також торкнулися і порядку отримання прав на земельні ділянки. Це обумовлено створенням єдиної системи реєстрації прав на нерухомість, відповідно до Закону «Про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Довгий час гострою проблемою було отримання кадастрових номерів на земельні ділянки, без яких будь-яка зміна права власності або користування землею були неможливі. Законодавча тривалість цієї процедури 2 місяці, але іноді вона займала значно довше часу. 07.07.2011 року Верховною Радою України був прийнятий Закон України «Про державний земельний кадастр», метою якого було впорядкування обліку землі. Цим законом встановлено арок у 14 днів для внесення даних про земельну ділянку в кадастр, в іншому випадку реєстратор нестиме відповідальність у вигляді накладення штрафу. Єдиним документом Державного земельного кадастру має стати поземельна книга. Внесення відомостей до поземельної книги тепер відбуватиметься тільки в територіальних органах Держкомзему.
Значно зменшився перелік документів, які необхідно подати для реєстрації землі. Найважливішою зміною є те, що реєстрація земельної ділянки в Держкомземі буде необхідна лише для землі як об’єкта права власності. При цьому будь-яка людина має можливість отримати інформацію про розмір, кордони, місцезнаходження, цільове призначення земельної ділянки, адже в земельний кадастр вноситься вся зазначена вище інформація спеціально уповноваженою на те особою - державним кадастровим реєстратором.
Закон значно спростив процедуру проходження документів кабінетами чиновників, відтепер необхідно звертатися тільки до реєстратора, а для реєстрації прав на землю - до спеціально уповноваженого органу Міністерства юстиції України.
Роман ЛЕВЧУК, помічник судді