Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Досить часто подружні пари стикаються з актуальною проблемою сьогодення - розлученням. При цьому виникає питання розподілу спільного майна. Часто-густо колишні чоловік і дружина не можуть самотужки зробити цього, тому й звертаються до суду. Всі питання матеріальних правовідносин подружжя визначені Сімейним кодексом України.
Отже, майно, яке чоловік або дружина бажають розділити, має бути об'єктом права їхньої спільної сумісної власності, тобто набуте під час шлюбу. Слід зазначити, що термін «подружжя» можна застосовувати, коли чоловік і жінка перебувають у шлюбі чипроживаютьоднієюсім'єю, ведуть спільне господарство та мають спільний бюджет. Варто зазначити, що спільне майно подружжя може бути розподілено між ними не тільки після розірвання шлюбу, але й під час шлюбу. Майно, що належить обом із подружжя, визначається як спільна сумісна власність, тобто спільна власність двох осіб без визначення часток кожного з них. Дружина та чоловік мають рівні права на володіння, користування й розпоряджання майном, що належить їм на праві спільної сумісної власності, якщо не встановлено іншої домовленості між ними (наприклад, шлюбним договором).
Що входить у поняття «особиста приватна власність подружжя» і «спільна сумісна власність подружжя»?
Стаття 57 Сімейного кодексу України вказує на те, що можна вважати «особистою лриватною власністю чоловіка, дружини»:
-якщо майно набувалося подружжям до укладення шлюбу;
-якщо майно набувалось одним із подружжя під час шлюбу (прийняття спадку, прийняття майна в дар або було придбано за особисті ко-
шти);
-індивідуальні речі (коштовності, нагороди за особисті заслуги, премії);
- отримані кошти в результаті відшкодування за втрату певної речі;
-відшкодування отриманої моральної шкоди;
-отримані одним із подружжя страхові суми, які були отримані по обов'язкових особистих страхуваннях за умови, що внески сплачувалися з особистої власності одного з подружжя.
Стаття 60,61 Сімейного кодексу пояснює, що ж є «спільною сумісною власністю подружжя»:
-майно, яке подружжя придбало за час шлюбу (за винятком речей індивідуального користування, які також були придбані за час шлюбу);
-отримані прибутки кожним із подружжя: заробітна плата, стипендія та ін.;
- гроші, інше майно, гонорари, виграші, які були отримані за договором, укладеним одним із подружжя в інтересах сім'ї;
- предмети та речі, які були придбані одним із подружжя, музичні інструменти для професійних занять, лікарське устаткування, оргтехніка та інше.
Для розірвання шлюбу та розподілу спільного майна подружжя існує кілька способів. Один із них - добровільний. Подружжя може домовитися між собою про порядок використання майна, що належить їм на праві загальної спільної власності. Розподіл майна може бути зроблений як під час шлюбу, так і в процесі розірвання та після розірвання шлюбу.
Стаття 69 Сімейного кодексу вказує на те, що чоловік і дружина незалежно від розірвання шлюбу мають право на розподіл майна, яке належить їм на праві спільної сумісної власності. Якщо у
подружжя є нерухоме майно, то договір про розподіл такого майна підлягає нотаріальному посвідченню.
У випадку, коли сторони не дійшли згоди про добровільний розподіл майна і між ними виникає суперечка відносно способу розподілу майна або відносно розміру частин, що належать їм, або якщо у подружжя є неповнолітні діти, розподіл майна подружжя може проходити тільки в судовому порядку.
Стаття 70 Сімейного кодексу містить наступну норму: у разі, якщо подружжя ділить майно, яке належить їм на праві спільної сумісної власності, частки майна чоловіка та дружини є рівними, якщо інше не визначено домовленістю між ними або шлюбним договором. При вирішенні спору про поділ майна суд може відступити від засади рівності часток подружжя за обставин, що мають істотне значення, зокрема якщо один із них не дбав про матеріальне забезпечення сім'ї, приховав, знищив чи пошкодив спільне майно, витрачав його на шкоду інтересам сім'ї.
Варто зазначити, що закріплення певного нерухомого або рухомого майна лише за одним із подружжя не означає, що інший із подружжя не має на нього права. Незалежно від того, на кого зареєстроване майно, набуте за час шлюбу, майно вважається спільним на загальних підставах.
Хочу підкреслити, що кожна справа, що стосується поділу майна, потребує індивідуального підходу.
■ Надія Русин, помічник судді Володимир-Волинського міського суду