Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Реформування правосуддя в Україні стає якщо не нав'язливою ідеєю, то принаймні невичерпною темою для дискусій, участь у яких не беруть хіба що ліниві люди. Однак, здебільшого коментувати ці процеси та проводити радикальні кроки у судочинстві випадає не фахівцям судочинства, а тим, які взяли на себе місію творити закони, а не приймати щоденні рішення по них. Думка кожного, звісно, має право на існування, а тим більше, якщо це думка судді - головного учасника судового процесу і вершителя людських доль.
Заступник голови Володимир-Волинського міського суду Григорій Сарапін працює суддею 35 років і, як ніхто, за цей значний проміжок часу відчув на собі всі тонкощі і кострубатості становлення та реформування судової системи, і досконало володіє проблемами вітчизняного правосудця. Саме про це й відбулася розмова кореспондента «ВЕ» у переддень не лише Дня працівників суду, а його Дня народження.
- Григорію Степановичу, суддями не народжуються, ними стають. Розкажіть коротенько про доленосний вибір Вашої кар'єри?
- Це, насамперед, було покликанням душі, тому що в дитинстві я стикнувся із дилемою: або стати лікарем, або присвятити себе юриспруденції, хоча суддею стати я не мріяв. Для мене це було чимось недосяжним. Однак, я не сидів, як кажуть, склавши руки, а вперто готував себе до вступу до юридичного вузу, перечитавши перед тим багато спеціальної літератури. Взагалі, у мене була велика схильність до гуманітарних наук, хоча й точні мені також давалися дуже легко. У 12-річному віці, коли приходить перше кохання, я вперше почав писати ліричні вірші, які ховав від чужого ока. Цікаво, що це захоплення мене не покидає й досі, і кожна неординарна подія у моєму житті завжди має бути викладена римованими рядками. Відслуживши в армії, мені надійшла досить перспективна пропозиція: опанувати професію військового лікаря, однак батьки мої були проти такого вибору. І мені нічого більше не залишалося, як вступити до Львівського державного університету на юридичний факультет. Навчаючись на 5-му курсі, мене запросили у ректорат університету та запропонували посаду судді одного із районів Львівської області. Часу на роздуми було лише три дні, тому, що в той час в Україні проходили вибори суддів і ставка Міністерства юстиції була якраз на молоді кадри. Я зважував, радився із батьками та друзями, адже ще не знав всіх тонкощів судочинства, та й до того всього на мене лягала надзвичайно висока відповідальність оправдання виявленого довір'я. Це з одного боку, а з другого, від такої пропозиції, яка надійшла у той час лише п'ятьом моїм співкурсникам, відмовитися було б великою помилкою. І ось, у 1976 році я був обраний суддею Перемишлянського районного суду. Відпрацювавши суддею різних районів Львівщини, за певними сімейними обставинами я почав готувати документи до переходу на рідну Волинь, щоб бути поближче до батьків. Звичайно, процес цей був не простим та довготривалим, однак, вже 22 квітня 1999 року я був обраний суддею Володимир-Волинського міського суду.
- Чи співпало Ваше уявлення про судову систему з тим, як Ви одягнули суддівську мантію та зіткнулися із реаліями суддівської практики?
У студентські роки я в загальному уявляв, що робота судді складна, але що настільки, до кінця ще не усвідомлював. А вже проходячи після IІІ курсу практику у суді, я зіткнувся з тим, що одному судді доводилось розглядати до 20 справ в день. Можливо, це й було причиною моїх вагань щодо пропозиції стати суддею. Та коли вже став сам працювати на цій посаді, поринув в роботу з головою, я зрозумів, що те, що я спостерігав раніше, просто не йде з ніякими порівняннями зі студентськими враженнями. Лише, дякуючи Богу, у мене був дуже високопрофесійний наставник - суддя, а пізніше, голова суду - Микола Лагута, який став мені і вчителем, і другим батьком. Та більшість доводилось опановувати самому, перечитавши безліч літератури та перекинувши не одну архівну справу. Мені й досі сняться суди, де я розглядаю справи, в думках щоденно прокручую кожну справу, аналізую всі деталі, навіть по дорозі додому та на роботу, крім справ, нічого більше не йде до голови.
- Григорію Степановичу, Ваша думка про доцільність реформування судової системи
- Я лише за реформи, не зважаючи від того, де вони відбуватимуться: чи в сільському господарстві, чи у судовій системі. Вся біда лише в тому, що ці реформи проводять не фахівці, а зовсім далекі від практики люди. Крім того, на мою думку, не варто все рубати з плеча, а зайнятися лише вдосконаленням, запозичивши при цьому досвід судочинства європейських держав. І не можна одним законом рапортувати про те, що реформа судової системи відбулася. Ні. Тут варто провести ряд підготовчих процесів, починаючи із вивчення стану матеріальної бази судів (умови, приміщення, оргтехніка), фінансування, статус суддів та їхнє матеріальне і соціальне забезпечення. Коли не вистачає залів судових засідань і суддя чекає разом із учасниками судового процесу, допоки його колега проведе засідання, коли не забезпечено секретаря та помічника судді відповідною оргтехнікою, про яку реформу можна вести мову? Крім того, судова реформа ніколи не відбудеться, доки у суспільстві буде відсутня правова культура. І, наостанок, суддя повинен відчувати себе незалежним.
- А яка ж незалежність потрібна суддям?
- Як Ви собі уявляєте незалежність судді, який роками проживає на приватній квартирі? Це просто не припустимо, адже він стає залежним спочатку від орендодавця. На нинішньому етапі розвитку держави такого взагалі не можна допускати. Правда, у нещодавно прийнятому законі передбачено, що суддю з першого дня обрання на посаду потрібно забезпечити службовою квартирою. Це в ідеалі, однак навіть у нашому місті службового житла немає. Суддям потрібна така незалежність, яка захистить їх від будь чийого впливу при здійсненні правосуддя, і вони повинні бути твердо впевненими в тому, що винесене на підставі закону рішення не спричинить негативних наслідків для судді. Продовжуючи розвивати цю тему, варто зазначити й те, що запорукою незалежності суддів є висока, достойна заробітна плата, яка дасть можливість дійсно бути незалежним від будь-кого. І ось тоді само собою відпаде питання спокуси. Зі свого досвіду можу сказати, що суддя, який тільки-но влаштовувався на роботу в той чи інший суд, є об'єктом підвищеної уваги з боку учасників процесу та громадян. Якщо на початку своєї роботи суддя проявляє себе як особа, яка має високі моральні якості, розглядаючи справи, керуючись виключно законом, нормами етики, оточуючі швидко зрозуміють, що цей суддя не схильний до спокус.
- Чи довелося Вам пережити внутрішню боротьбу між буквою закону і відчуттям справедливості?
- Звичайно, і не раз. Закон - це загальнообов'язкові правила поведінки для всіх людей, однак є різні обставини, ситуації та характер правопорушення. Тому судді варто іноді самому уявити себе на місці тієї людини, яка вчинила злочин, проаналізувати причини, які цьому сприяли, як кажуть, прожити самому ці моменти. Пам'ятаю справу про вбивство 16-річною донькою свого батька. Якщо слідувати букві закону, то її можна було засудити від 7 до 15 років позбавлення волі. Однак, при розгляді обставин справи було встановлено, що ця дівчинка після смерті матері опікувалася не лише трьома малолітніми сестрами та братом, а ще й батьком-пияком, який із самісінького ранку збирав у своїй господі таких же пияків. Під час однієї чергової пиятики дівчина просто не витримала брутальних слів від батька та вдарила його ножем. В лікарні від поранень він помер. Розглядаючи цю справу та взявши
до уваги всі пом'якшуючі обставини, дівчинці було присуджено лише умовний термін. Ось тут відбулася дійсно внутрішня боротьба та взяла верх справедливість. Дуже важко приймати рішення про позбавлення батьківських прав, особливо матерів.
- Чи може настрій людини в мантії впливати на судове рішення?
- Особисто мій настрій, яким би він не був, ніколи не вплине на судове рішення. Всі свої проблеми та негаразди я залишаю ще далеко до вхідних дверей суду. Тому, зайшовши до кабінету, я відразу поринаю у робочий процес, іноді навіть забуваючи при тому, що у мене є обідня перерва. Якщо ж на законність рішення впливатиме поганий настрій служителя Феміди, наприклад, з приводу програного напередодні улюбленою командою матчу або через неприємності в особистому житті, такому судці необхідно змінювати професію.
- Що, з огляду прожитих років та вдалої, на мій погляд, кар'єри, Ви можете побажати молоді, яка рветься працювати суддями?
- Мене дивує те, що не маючи ні досвіду, ні практичних навиків, ні уявлення про судочинство, молодь вперто хоче працювати суддею. Вони навіть не уявляють, яке це велике навантаження, висока відповідальність, яка вимагає від судді забути про особисте життя, родину, вже не говорячи про улюблені заняття та відпочинок. Ця людина приречена все життя чинити правосуддя і крапка. Тому варто зважити та усвідомити те, чи ж насправді вони хочуть такого життя? І не подумайте, що когось хочу залякати, ні.
При спілкуванні із Григорієм Степановичем відчувалася невичерпна життєва енергія, мудрість та бажання служити Феміді ще багато років. Таким і повинен бути кожний суддя, який може не лише володіти собою в будь-якій ситуації, бути твердим у своїх переконаннях, послідовним у вчинках, а й глибоко порядною і принциповою людиною.
І як кожна людина, суддя не повинен забувати вдосконалюватися не тільки професіонально, а й духовно. Адже не дарма кажуть: посій вчинок - збереш звичку, посій звичку - збереш характер, посій характер і ти збереш свою долю!
Розмову вела
кореспондент «ВЕ» Людмила Гнатюк