Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
"Чому і як вас можуть позбавити батьківських прав?"
Як відомо, турбота про підростаюче покоління хвилює не тільки громадськість нашої держави, але й весь світ. Виховання в сім'ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання та розвиток дитини. Позбавлення батьківських прав є крайнім засобом сімейно-правового характеру, який застосовується до батьків, що не забезпечують належне виховання своїх дітей.
Проте такий засіб може застосовуватись тільки за рішенням суду. Законодавство України встановлює ряд підстав, за яких батьки можуть бути позбавлені батьківських прав.
Сімейним кодексом України (далі СК України) встановлено підстави, за яких суд може ухвалити рішення, яке позбавить особу батьківських прав. Відповідно до ст. 164 СК України такі підстави існують, якщо батьки
- без поважних причин не забрали дитину з пологового будинку чи іншого закладу охорони здоров'я та протягом шести місяців не проявляли щодо неї піклування,
- якщо вони ухиляються від виконання обов'язків по вихованню. У Постанові Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» зазначено, що факт ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, якщо вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання та підготовку до самостійного життя. Також кожен з батьків зобов'язаний забезпечувати дитині необхідне харчування, медичний догляд, лікування. Вони мають спілкуватися з дитиною та виявляти інтерес до її внутрішнього світу, надавати їй доступ до культурних та духовних цінностей. Важливо пам'ятати, що саме на фундаменті родинних відносин у подальшому будується свідомість дитини.
- жорстоко поводяться з дитиною,
- є хронічними алкоголіками чи наркоманами,
- вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва,
- засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.
Відповідно до вищезазначеної Постанови, позбавити батьківських прав особу можливо лише щодо дитини (однієї або усіх її дітей), яка не досягла вісімнадцятирічного віку.
Після позбавлення батьківських прав, згідно зі ст. 166 СК України, особа втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов'язків щодо виховання. Зверніть увагу, що звільняється вона саме від обов'язку виховання, а не утримання дитини. Одночасно з позбавленням батьківських прав вирішується питання про стягнення аліментів на дитину, за ініціативою позивача чи суду. Особа, яка позбавлена батьківських прав, перестає бути законним представником дитини, не може бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником, втрачає право на утримання від дитини та спадкування, а також вона буде позбавлена права на пільги та державну допомогу, що надається сім'ям з дітьми. Для позбавлення батьківських прав необхідно звернутися у позовному провадженні до районного суду за зареєстрованим місцем проживання чи перебування відповідача (ст. 109 ЦПК України). При пред'явленні позову необхідно буде сплатити 137 грн судових витрат (120 грн - витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи, 17 грн - державне мито), якщо позов буде задоволено, то відповідно до ст. 88 ЦПК України всі понесені витрати покладаються на відповідача.
Зверніть увагу, що у зв'язку з останніми змінами в Цивільному процесуальному кодексі України всі докази мають бути подані до або під час попереднього судового засідання, а якщо попереднє засідання не проводиться - до початку розгляду справи в суді.
У ст. 165 СК України зазначено, що звернутись до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають право один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім'ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров'я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла 14 років.
Як додатки до позовної заяви необхідно також надати суду свідоцтво про шлюб (якщо особа перебуває у зареєстрованому шлюбі), свідоцтво про народження дитини (дітей), довідку з ЖЕКу форми З, характеристику батьків та дитини, акт обстеження житлово-побутових умов, довідку про доходи, а також документи, що підтверджують наявність підстав для позбавлення батьківських прав.
При зверненні до суду з позовом про позбавлення батьківських прав також необхідно мати висновок Органу опіки та піклування про доцільність позбавлення батьківських прав. Щоб отримати такий висновок, особа звертається до Органу опіки та піклування вашого району з відповідною заявою. Після звернення та надання всіх необхідних документів Орган опіки та піклування запросить вас на засідання, де й вирішуватиметься питання про доцільність позбавлення батьківських прав.
При розгляді справи вже у судовому засіданні, відповідно до ст. 171 СК України, дитина має право бути вислухана, проте рішення суду може бути ухвалено і всупереч її думці. Адже насамперед суд враховує інтереси дитини, що полягають у забезпеченні їй належного фізичного та духовного виховання, а також матеріального забезпечення.
Після набрання рішенням законної сили суд надсилає його державному Органу РАЦС за місцем реєстрації народження дитини, де і вносяться зміни до державного реєстру в графі відомостей про батьків. Слід зазначити, що, відповідно до ст. 168 СК України, батьки, позбавлені батьківських прав, можуть вернутися до суду із заявою про надання їм права на періодичні побачення з дитиною. Суд дозволить такі побачення, якщо вони не суперечитимуть інтересам дитини і відбуватимуться в присутності іншої особи.
Якщо дитина не досягла повноліття і не була усиновлена, особи, позбавлені батьківських прав, можуть звернутися до суду з позовом про їх поновлення (ст. 169 СК України). При вирішенні такої справи суд бере до уваги, як змінилася поведінка батьків, а також думку батьків та осіб, з якими проживає дитина. У разі відмови в такому позові, повторне звернення можливе лише після спливу одного року з часу набрання чинності рішенням суду про відмову.
Виходячи з судової практики, можна сказати, що доволі часто такі позовні заяви судами задовольняються, звичайно ж, за наявності достатніх на це підстав. Але не слід іти на такий важливий крок, не зваживши усі «за» і «проти», адже в першу чергу вирішується доля дитини.
Матеріал підготувала
помічник судді Володимир-Волинського
міського суду Л.В. Дацюк